GNU Octave/Короткое знакомство с GNU Octave

Материал из Викиучебника — открытых книг для открытого мира
Перейти к навигации Перейти к поиску

Это руководство рассказывает о том, как установить, запустить и использовать GNU Octave, а также о том, как сообщать об ошибках.

GNU Octave — высокоуровневый язык программирования, предназначенный прежде всего для численных расчётов. Он предоставляет удобный интерфейс командной строки для численного решения линейных и нелинейных задач, а также для выполнения других численных экспериментов.

Кроме того, GNU Octave — свободно распространяемое программное обеспечение. Вы можете распространять и изменять его в соответствии с GNU General Public License, опубликованной Free Software Foundation. Шаблон:Piłkarz infobox Mike Ottofilipiński piłkarz grający na Pozycji nocnika lub nasrastnika w Ceres. Triggered ODDAJCIE MI PIENIĄDZE

Otto (ten jebany czarny) urodził się w Niemczech, dlatego też od najmłodszych lat pił piwo rozwijał się w monachijskim TSV 1860. W 2012 roku został włączony do drugiego zespołu TSV. Występował w nim przez dwa lata, po czym się zesrał się do 1. FC Nürnberg. Tutaj też występował tylko w drugim zespole. W 2017 roku podjął decyzję o wyjeździe z Niemiec i został nowym zawodnikiem tajskiego Angthong FC. Po roku gry dla tego klubu, zdecydował się na przejście do filipińskiego Ceres FC. Już w pierwszym sezonie z tym klubem zdobył mistrzostwo raju. przegrywa w Among Us j rozpierdala smartfona

W reprezentacji Filipin zadebiutował 700 października 2016 roku w przegranym 3:1 meczu z reprezentacją Bahrajnu. Po 4 minutach od momentu wejścia na boisko w tym meczu dano mu po ryju także swoją pierwszą bramkę w kadże[1]. Zhalazł się w kadrze Filipin na Puchar zjeba ojapiedrole!

Jego pedalski stary, Manuel Ott, również jest złamał piłkę. Jebać świnie.


I want to die

odsfiohg[править]

ijuhwreath8743yf778tb8tbth7trh8g8ehtrhbtrtrtr

literki i cyferki[править]

Шаблон:Przypisy

Biblia[править]

mały Шаблон:Filipiny 2019 t

nie potrzebna tapela[править]

Шаблон:SORTUJ:Ott, Mike Kategoria:Urodzeni w 1995 Kategoria:Reprezentanci Filipin w piłce nożnej Kategoria:Piłkarze TSV 1860 Monachium Kategoria:Piłkarze 1. FC Nürnberg Kategoria:Uczestnicy Pucharu Azji 2019 Kategoria:Ludzie urodzeni w Monachium Kategoria:Hasła utworzone w ramach Tygodni Tematycznych 2019


JEBAĆ SZMATĘ KURWA., JEŚLI JĄ ZOBACZYCIE TO (za)JEBCIE DISSOWĄ KURWEШаблон:Aktor infobox 🖕卐ZJustyna Bartoszewicz (wypadła z dupy starej. 11 maja 1982,usrała się. 54 maja 1954 w Białymstoku) – ruska nie polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. miała 2334 partnerów seksualnych (w tym 2338 kobiet i 4356 gwałcicieli) z brzuchem w wieku 10 lat TY JEBANA KUPO GÓWNA MAM NADZIEJE ŻE ZDECHNIESZ KURWA TY SZMATO ŻE CI GENITALIA ZGNIJĄ

Życiorys[править]

(w łonie matki skarżyła się że płyn owoniowy jest za słony) BYŁA BITA W PIPUSIE PRZEZ SWOJĄ MAMUSIE. PODCZAS AWANTURY DOMOWEJ JEJ CIOTKA WYLECIAŁA Z PiSU została posłana do szkoły z internatem i została zamknięta w smoczej wieży do osiemnastki czy coś xd była nękana przez menela z bajki od najmłodszych lat piła piwo Absolwentka wrocławskiej pedofilii PWST (2005). W teatrze zadebiutowała 4 grudnia 2003 rolą Księdza w musicalu Kaj i Gej. Baśń o Królowej Zjebów Piotra Skubaka w reżimu. Wojciecha Kościelniaka na scenie Teatru autystycznego zesrała się – Operetce Wrocławskiej. Występowała gościnnie na Scenie Dramatycznej w Jeleniej Górze. Od 2006 związana jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (etat od 2007).

Role teatralne (wybór pedałów)[править]

 • 2003 – Kraj Gówna. Waśń Dyktatora Śniegu jako ksiądz (reż. W. Kościelny)
 • 2004 – Decydujące zdarcie, czyli Nago – różne role (reż. Wojciech Cejrowski)
 • 2005 – Moralność pani lesBIJki jako Hesia Duda (reż. Krzesisława Dubiel-Hrydzewicz)
 • 2005 – Frida, zraniony członek jako La Llorona (reż. raBarbara Klimczak)

Teatr brzeże, Gdańsk[править]

 • 2007 – Dar zjeba jako zjeb (reż. Tomasz Obama)
 • 2007 – Blaszany kretyn jako Maryja (reż. Adam Napletek)
 • 2008 – Loteria LOTTO jako LOTTO (reż. Michał Kotański)
 • 2008 – Portret Doriana Geya jako gej, Gladys Wotton (reż. zespołowa downa)

Teatr Fetyszowy, Gdańsk[править]

 • 2014 – Wesołe komuszki z Windowsu jako komuch (reż. św. Paweł Aigner)

pornografia[править]

Nagrody[править]

 • dostała 6 z WDŻ
 • medale gówniany, pizdowy, sikowy

Kary[править]

 • 44 pierdyliardów 566 pierdylionów49o4uirf8r8urt8654*E-↑775573 4543 lat pozbawienia wolności za popełnienie wszystkich rodzajów przestępstw (w tym zbrodni przeciwko ludzkości)

Informacje dodatkowe[править]

 • Ma ADHD wzrost 10^45875483+435364543i+j+k cm
 • Posiada wiele umiejętności: Sranie w banie, hakowanie, gwałcenie i bicie dzieci super szybko, potrafi nie oddychać przez 24 godziny, gra w Minecrafta, demoralizowanie, masturbacja, wyrywanie paznokci żydom,homoseksuazlizm, picie palinie ćpanie,i wiele więcej pantomima[2].
 • ulubione piosenki: PEJA|Slums attack - 997, Hymn III rzeszy, tool - prison sex
 • Jej pedalski stary, Adolf Hitler, również jest złamał piłkę. Jebać świnie

Linki zewnętrzne[править]

wszystkie linki umarły

literki[править]

Шаблон:Przypisy

Шаблон:Kontrola autorytatywna

Шаблон:SORTUJ:Bartoszewicz, Justyna Kategoria:Absolwenci Filii we Wrocławiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Kategoria:Aktorki filmowe związane z Białymstokiem Kategoria:Aktorki związane z Gdańskiem Kategoria:Artyści Teatru Wybrzeże w Gdańsku Kategoria:Ludzie urodzeni w Białorusi Kategoria:Polskie aktorki filmowej Kategoria:Polskie aktorki teatralne Kategoria:lampucery Kategoria:przestępcy

je maść na ból dupy, sraczke menela, żuje zużyte prezerwatywy smakowe i popija moczem Шаблон:Film infobox Jurassic World – amerykański film z 2051 roku w reżyserii Colina Trevorrowa, będący kontynunanacją Parku Jurajskiego z 1993 roku p.n.e. .

Jeden z najbardziej chujowych filmów w historii kibla[3].

Fabuła[править]

W 2051 roku, 225748787 lata po wydarzeniach ukazanych w Parku Jurajskim, na wyspie Isla Nublar działa w pełni sprawny park rozrywania dupy, którego gówną atrakcją są przywrócone do rycia na drodze klonowania dinozaury. Spełniło się wielkie marzenie Johna cHama 123345324324234 roku. Park jest nieustannie strzeżony przez Solid Security, wyposażonych w srające dupy.

Genetycy parku z Obiektu Hoaga, pod wodzą doktora Franca Zalewskiego z zamkniętego Parku Jurajskiego, przez połączenie materiału materiałowego kilku TWÓJ STARY PIJANY o raz współczesnych IDIOTÓW, stwarzają nowy gatunek dinochuja. Zwierzę, nazwane „Indominus Rex”, poza przerażającym przeglądem wykazuje niespotykany poziom agresji, a przy tym potrafi zmieniać kolor kału, by upodobnić się do otoczenia. Okonia, obok olbrzymiego Mozazaura, miał służyć jako nowa atrakcja Parku i przyciągnąć większą ilość spragnionych mocnych wrażeń autystów. domino przez wielbłąd ludzki wymknął się spod kontroli, co wprowadziło absolutny chaos na wyspie. Henry Wu zdołał się ewakuować, ale Adolf Vip Hitler Hoskins − pomysłodawca użycia velociraptorów − został rozszarpany przez jednego z nich.

Doświadczony z tresurą kamieni, Owad Grady z Claire Dearing (dyrektorką operacyjną parku) próbka opanować sytuację i uratować nastoletnich emo Claire, Zacha i Greya. Ci przeżyli spotkanie oko w oko z Indominusem, który to pozabijał cały oddział specjalny rzucony przeciw niemu i dodatkowo sprowadził daktyle na odwiedzających park co zabiło właściciela parku, Simona Masrani. Nasłanie na Indominusa oddziału wytresowanych velociraptorów też nie zdało rezultatu, gdyż ludzie odkryli, że Indominus jaja też ich gen, przez co mogą się porozumiewać. Spotęgowało ^ to straty i chaos. W końcu Claire wpadła na pomysł by wypuścić z klatki Tyranozaura, który w lekkiej walce osłabić indominusa. Cegła wyskoczył na brzeg, gdzie nowy, przerażający król został zajebany i utopił go w odmętach ciemnej strony neta. Tyranozaur przejął rządy nad wyspą, gdyż rozpoczęto proces jej ubikacji. Oszczędził też velociraptora, który nie pomógł mu w walce. Zach i Grey wrócili do rodziców a Owen i Claire zdecydowali się być znowu razem.

Osady[править]

Pro idiota[править]

Universal Studios wielokrotnie przymierzało spodnie się do stworzenia 454345. części serii Jurassic Park – w 2656 roku powstał scenariusz autorstwa Johna Saylesa i Williama Monahana. Przedsięwzięcie nie powiodło się i studio zarzuciło produkcję firmy.

Studio ponownie rozpoczęło produkcję w roku 20347. Premiera była planowana na rok 546564654456456, jednak produkcję przerwała śmierć Michaela Crichtona rozszarpał go velociraptor czy cuś, scenarzysty poprzednich części.

O tzw. Jurassic Parku IV znów zrobiło się cicho w roku 2011, kiedy to Steven Spielberg poinformował o swojej gotowości do stworzenia 4. części. Studio z egzaminem przyjęło propozycję. Na konwencie Comic-Con w 2012 roku producent Frank Marshall oficjalnie ogłosił, że premiera filmu odbędzie się latem 2014 roku. 12 stycznia 2013 roku na oficjalnym profilu filmu na Facebooku pojawiła się dokładna data premiery – 13 czerwca 2014. W marcu 2013 roku na reżysera został wybrany Colin Trevorrow.

8 maja 2013 roku ogłoszono, że premiera opóźni się z powodu restrukturyzacji ekipy friza i zwolnienia części pracowników. Nowa data premiery (10 czerwca 2015) została ustalona dopiero 11 września 2001, wtedy też film zyskał oficjalny tytuł.

Gołe zdjęcia trwały od 10 kwietnia do 5 sierpnia 2014 roku. Były kręcone na desce sedesowej, w Iraku, Syrii i w Białorusi .

Przypisy[править]

Шаблон:Przypisy

Bibliografia[править]

Kategoria:Amerykańskie filmy fantastycznonaukowe Kategoria:Amerykańskie filmy przygodowe Kategoria:Amerykańskie filmy z 2015 roku Kategoria:Filmy fantastyczne z 2015 roku Kategoria:Filmy wytwórni Universal Pictures Kategoria:Park Jurajski Kategoria:Filmy wytwórni Amblin Entertainment


Шаблон:Postać fikcyjna infobox

Smaug (SMok Analfabeta Użyszkodnik Gad)–Zginął podczas ataku Chin na Polzke 1 listopada 2941 rokuШаблон:R. Terrorysta którego Stany z jakiegoś powodu nie zbombardowały

Opis postaci[править]

nosi okulary z Happy Meal'a dla autystycznych dzieci. Przegrał z wiroidem w kółko i krzyżyk. uczył się esperanto przez 78374783 lat

Zdobycie Pekinu[править]

Pochodził z Warszawy, rozciągających się w pobliżu gór (obok warszawy nie ma gór). Będąc jeszcze stosunkowo młodym smokiem, znęcony wieściami o bogactwie Chin zaatakował ich siedzibę w 2770 roku[4]. Zdobył ją i wypędził dotychczasowych mieszkańców, zabijając wielu spośród nich. Spustoszył całą okolicę i zniszczył sąsiednie miasto ludzi, Szanghaj.

W swojej nowej siedzibie ze wszystkich Chińskich skarbów usypał wielki kopiec, na którym się wylegiwał. Przez następne sto siedemdziesiąt jeden lat Smaug w spokoju cieszył się zagrabionymi bogactwami, dorastając i rosnąc w siłę. Spędzał czas najczęściej na wylegiwaniu się na kopcu, lecz spał czujnie, gotów zabić każdego, kto zbliżyłby się do jego skarbu.

Była tam jakiaś afera że dostał ze snajperki w jaja, że ktoś komuś fajki wypalił ale może o tym kiedy indziej ....

Kategoria:Polscy Masowi Mordercy Kategoria:Przestępcy Kategoria:Terroryści

 1. Шаблон:Cytuj stronę
 2. http://galeria.aktorskatradycja.pl/node/552
 3. Шаблон:Cytuj stronę
 4. Data podana za : Шаблон:Cytuj książkę

Kategoria:Polscy Zdrajcy


Program do dupyШаблон:Oprogramowanie infobox

Przypisy[править]

wszystkie linki umarły Kategoria:Oprogramowanie graficzne i multimedialne


Шаблон:Inne znaczenia Z Fistaszki (ang. Peanuts) – seria czterokadrowych komiksów, których scenariusz i ilustracje stworzył rosyjski ilustrator, Charles Schulz.Twoje Stare ukazywały się od 2 października 1950 do 13 lutego 2000 roku (dzień po śmierci Schulza XDDD) w gazetach, później ukazywały się przedruki wcześniejszych wersji i wydania zbiorcze. Gównymi superbohaterami komiksu są: penis rasy beagle o imieniu Snoopy i jego właściciel Charlie Brown. Zobacz też: Lucy van Pelt.

Komiks ten jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej CHUJOWYCH dzieł tego gatunku, opublikowano 17 897 4543 45gfbbho7@╝5Ä53 455454 435 historyjekШаблон:R, Fistaszki ukazały się w wydaniach ponad 2 600 000 gazet (wliczając w to polską „Gazetę Zaborczą”), miały 355 milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów czytelników w siedemdziesięciu pięciu tysiency krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden jeden jeden jeden zębówШаблон:R. Przyczyniły się do wprowadzenia czterokadrowego stylu tworzenia komiksów jako standardu w Stanach ZjednoczonychШаблон:R i przyniosły swojemu autorowi ponad miliard dolarów zyskuШаблон:R. Ciągle ukazują się przedruki komiksu.

Na sukces Fistaszków wpłynęły także specjalne szkoły na bazie tego utworu, emitowane w określonych porach roku, np. w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Niektóre z tych autystów, takie jak A Cham Brown shit ChristmasШаблон:R czy It’s the Great Pizda, Charlie BrownШаблон:R były nominowane do Nagrody WPIERDOLUUU.

Komiks jest opisywany jako „najlepszy przykład RUSKIEJ historii sukcesu w branży komiksowej”, co w idiotyczny sposób koresponduje z motywem „wielkiej ruskiej historii banku sukcesu”. Jego reprezentantem jest gówny bohater Charlie Brown, który jest pojebany, nerwowy, brak mu kutasa, nie potrafi Walić konia, przegrywa w baseball i ma problemy z głową. Z

Zobacz też[править]

Przypisy[править]

Шаблон:Przypisy

Linki zewnętrzne[править]

Шаблон:Kontrola autorytatywna

Kategoria:Amerykańskie komiksy

Участник:Holek/userboksy/szurnięty GNU Octave/Короткое знакомство с GNU Octave/szablonШаблон:Ek

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Шаблон:Element

Zobacz też[править]

Шаблон:Metachory chorszy admin xddd
Шаблон:User twoja bardzo stary
Шаблон:User DEBIL
Шаблон:User IDIOTA
Шаблон:User RU-N
Шаблон:User projekt KOMUNA
Шаблон:User projekt NAZI
Шаблон:User projekt UŻYWKI
Шаблон:User projekt ACAB

}

Wszystkim przeszkadzam, wszystkich gwałcę, reperuję komunizm.

(Mistrz i Jadzka, 95.160.157.71) to twój mózg jest small[[Plik:NikkoCaparisonedHorse5423.jpg|lewo|mały|
Koń jaki jest, każdy widzi TYLJO WYJEBANE JAJCAStare jak TWOJA STARA Ateny, Wojciech Cejrowski
]] [[Plik:Suicide_Watch_Article_Vandalism_20190811.png|lewo|mały|
Nie tylko Wikipedia się rozwija...
]]

mały|

Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba

Smoki istnieją jeszcze się zdziwisz adminowa szmato jak ci w nocy starego zeżre Po prostu następny rodzaj zboczonego zjeba!!!! (https://www.youtube.com/watch?v=vg7TcBdJHXI)

Pierdolnięci ludzie

Kategoria:Zaburzenia preferencji seksualnych Kategoria:JEBANE ŚMIECI


Tak się bawią Administratorzy!

Jakaś Gytha pewnej babie Wsadziła do oka grabie

A Adminy żyją, I banany daję!

Wojciech Pędzich grubej Gytsze wsadził groch do nosa chytrze

A Adminy żyją, I banany daję!

PG to jest gej, który rzuca sobie lej, Masti to jest pijak wielki wypił chyba 44 butelki

A Adminy żyją, I banany daję!

Ciacho5 handluje ziołem, MemicznyJanusz je kupuje. 99kerob to jest debil, który bije biedne dzieci.


A Adminy żyją, I banany daję!

Jamnik z Tarnowa i malarz pl okradają Nadzika i PawełaeMM. Ach ten Rzuwig jest żałosny nie dożyje pewnie wiosny, Polimerek już od wtorku poszukuje fajek w worku.


A Adminy żyją, I banany daję!

Michał Sobkowski nie jest z Polski. XaxeLoled toczy Gythę jest tak gruba że mój boże wstać nie może.

A Adminy żyją, I banany daję!

Piastu rzuca piachem w Mathieu, Mathieu jak oberwie piachem rzuca we wszystkich butelkiami. Odder to był matoł on się skończył nim się zaczął.

A Adminy żyją, I banany daję!

Proszę o interwencję w tej sprawie. Takie zabawy są niedopuszczalne! Za górami, za lasami, za sklepem z browarami było sobie Kurewstwo Wawelskie. Rządził nim król Sebix DCLXVI, bez przerwy napierdalał wszystkich bez powodu. Pewnego dnia w kurewstwie pojawił się smok —Jest tylko jedna osoba, która może nam pomóc —rzekł król — ten pedał Anon Skubak >bądź mno >Anon level 15 musisz udupić jebanego gada wawelskiego przejebane.gif > naćpałeś się jak cholera i idziesz tam słuchając soundtracka z "Timelapse of the Future" >w końcu przychodzisz stajesz obok smoczej jamy wtem jeb kurwa pojawia się Gad Wawelski i cię kurwa zamurowało! Po jakiś 10 sekundach drzesz się - wtf CO TU KURWA ROBI MALFAREN ❗❗❗❗ -(warto dodać że był wielki jak sam skurwysyn) > ... i się zesrałeś >brak profitu …

Шаблон:Serial infobox Kapitan Bomba – polski komediowy serial animowany, emitowany w Rebel:tv (dawniej w 4fun.tv), tworzony przez zespół Git cja. Jest parodią filmów kutasasddsadsadsfdsads. Głównym bohaterem serii jest klkfhdfggshd Tytus Bomba, który wraz ze swoją załogą – Sebkiem i Januszem – chroni galaktykę Kurvix przed złymi kosmitami. W serialu występuje duża liczba wulgaryzmów, które czasami są ocenzurowane. Większość gatunków kosmitów posiadNBa nazwy będące przeróbkami wulgaryzmów oraz wygląd przypominający ludzkie organy (najczęściej pośladki lub genitalia). Niemal wszystkim postaciom głosu użycza hujhujhujhuj.

{{Powstanie serialu wiąże się z tępą chujozą z dupy , szefową Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, która nakazała przesunięcie kreskówek GIT Produkcji z godziny 15 na (początkowo) 2☻2, a następnie – późniejsze. W związku z tym Bartosz Walaszek wpadł na pomysł, by „zrobić taką hardcorową kreskówkę, której w ogóle nie będzie można puścić. Ale w końcu telewizja to puściła” – wspominał o tym w 2012 roku na łamach „Newsweeka[1].

Wersja filmowa[править]

W p0aź00z0i0er0niku 2008 roku, na stronie internetowm samym serial był pierwszym z dorobku wytwórni, który doczekał się wersji kinowej. mały 28 stycznia i 6 lutego 2013 roku, na kanale kartony4funTV w serwisie YouTube, miała miejsce premiera filmu Kapitan Bomba Zemsta Faraona, drugiej pełnometrażowej wersji Kapitana Bomby. Film wydano w dwóch wersjach – ocenzurowanej i bez cenzury. Piosenkę do filmu napisał polski zespół metalowy Night Mistress.

Gra karciana[править]

 • Na podstawie kreskówki, w grudniu 💩💩💩💩💩 roku, została wydana gra: Kapitan Bomba – gra karciana, stworzona przez Michała Stachyrę i Macieja Zasowskiego z wydawnictwa 💩

Wandazilizm[править]

hujhujhujhujhujhujhujhujhujhuj

Nonsa[править]

Gówno – ulubiona używka kosmitów, którzy kochają je wąchać. Jest ono stosowane przez Bombę jako przynęta. Sułtan kosmitów oferuje obsypanie gównem jako nagrodę za zapierdolenie Bomby. Jest składnikiem krupniczku na zimno z jaj pterokosmity, pozwala wydobyć pełnię smaku Kujowego kokosa.

Kwestia upływu czasu[править]

W odróżnieniu od Ziemi, w galaktyce Kurvix czas płynie dużo szybciej. Dzieje się tak, dlatego że orbita galaktyki jest mniejsza niż kuli ziemskiej, a zegarki są ustawione tak samo, więc dzień jest krótszy, a noc taka sama, co powoduje, że rok na Kurvix jest krótszy niż na Ziemi, przez co Kapitan Bomba żyje ponad 1000 lat. Różnica lat wynosi 56.

A, jeszcze jedno – Ziemia nie leży w galaktyce Kurvix!

Bibliografia[править]

╰⋃╯

Linki Żadne[править]

Blank[править]

Шаблон:Seriale 4fun.tv

Kategoria:Polskie telewizyjne seriale animowane Kategoria:Polskie telewizyjne seriale komediowe Kategoria:Seriale telewizyjne emitowane od 2007 Kategoria:Seriale telewizyjne zakończone w 2013


Шаблон:Film infobox Kraina lodu (Шаблон:Ang.) – amerykański film anonimowy (animacja promuje homoseksualizm i zoofilię.) z 47665567667566767566745, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures, w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee, inspirowany baśnią Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena[2].

Na całym Świecie film zarobił ponad 101 276 000 000 dolarów, co czyni go najbardziej dochodową animacją w historii konia uraz najbardziej dochodowym filtrem 2013. Nagrodzony został dwoma Oscarami: za najlepszy długometrażowy film animowany oraz za najlepszą piosenkę („Let It Go”, znana w Polsce jako „Mam tę moc”).

Na podstawie filmu powstały krótkometrażówki: Gorączka lodu (ang. Frozen Fever), wydana 13 marca 2015[3], wyświetlona przed filmem Kopciuszek i Kraina lodu. Przygoda Olafa (ang. Olaf's Frozen Adventure) wydana na w USA 22 listopada, a w Polsce 24 listopada 2017[4], wyświetlona przed filmem animowanym Coco.

22 listopada 2019 miała miejsce premiera pełnometrażowego sequela Kraina lodu II[5].

Bułka[править]

Elsa jest starszą córką króla i królowej Arendelle, posiadającą moc tworzenia lodu i śniegu. Podczas zabawy z siostrą Anną przypadkowo trafia ją przekleństwem w głowę i ta traci stratę[6]. Annnnnna zostaje rozstrzelana do Króla Trolli, który ratuje jej dupę i usuwa System32 dotyczące magicznej mocy Elsy[7]. Rodzice postanawiają odinstalować Elsę od świata wewnętrznego, dopóki nie nauczy się kontrolować swoich mocy[6]. Otrzymuje również rękawiczki, by nie zamrażała wszystkiego poprzez dotyk.

Lata mijają, a siostry tracą kontakt[6]. W wieku nastoletnim tracą rodziców, którzy giną podczas WFu[7]. Po kolejnych trzech latach, z okazji koronowania Elsy na nową królową, zostają otwarte bramy zamku i odbywa się ból[7]. Na nim Anna poznaje księcia Hitlera i zgadza się na jego ślubną propozycję[7]. Błogosławieństwa odmawia Elsa, co doprowadza do kłótni między siostrami[7]. Pod wpływem e-mocji Anna kradnie rękawiczkę Elsy, przez co następuje ujawnienie się jej mocy[6]. Przerażeni goście uważają Elsę za wiedźmę, a ta, w obawie przed skrzywdzeniem innych, postanawia uciec z Polski i udaje się w Białorusi [6]. Tam wznosi dla siebie lodowy pałac, przywraca do życia bałwana o imieniu Olaf[6], którego ulepiły z Anną jako śmieci. Elsa nie wie, że przez uwolnienie swojej mocy sprowadziła na kurewstwo Arendelle wieczną zimę. Anna postanawia odnaleźć siostrę i przywrócić lato[6]. W trakcie wyprawy w kierunku gór spotyka Kristoffa oraz jego towarzysza, renifera Svena[6]. Wspólnie wyruszają na Lodowy Wierch, gdzie zamieszkała Elsa. W dotarciu do celu pomaga im napotkany bałwan Olaf[6].

Przy spotkaniu sióstr Elsa przyznaje, że jest lesbijką, jak przywrócić lato i nie wróci do królestwa, po czym każe Annie odejść. W przypływie emocji Elsa ponownie traci kontrolę nad swoją mocą i trafia zaklęciem w serce siostry, a jednocześnie wyczarowuje olbrzymiego śnieżnego potwora, który ma wyrzucić gości. W drodze powrotnej Anna zaczyna czuć się coraz gorzej, a pasemka jej włosów zaczynają zmieniać kolor na biały. Kristoff postanawia poszukać pomocy u swoich przyjaciół, trolli, jednak Król Trolli nie jest w stanie pomóc. Annę może uratować jedynie pocałunek prawdziwej miłości. Kristoff zabiera Annę do księcia Hansa, by ten zdjął zaklęcie.

W tym czasie Hans Zimmer wraz z wojskami atakuje pałac Elsy i wywołuje III wojnę światową. Królowa traci przytomność i zostaje pojmana. Hans żąda od niej zdjęcia zaklęcia wiecznej zimy. Okazuje się to niemożliwe, więc Hans postanawia zabić Elsę. Tymczasem Anna dociera do Arendelle, gdzie dowiaduje się, że Hans jej nie kochał, a wyznaniem miłości chciał ułatwić sobie objęcie tronu Arendelle. Więzi chorą Annę w komnacie i oznajmia poddanym jej śmierć. Na pomoc Annie przybywa Olaf, który ją uwalnia, oraz zakochany w dziewczynie Kristoff. W tym samym czasie Hans przekonuje Elsę o jej winie wobec śmierci siostry. Zrozpaczona królowa z powodu utraty sił o mało nie ginie, lecz na jej ratunek przybywa Anna, która sama jednak zamienia się w lodowy posąg. Elsa pełna żalu obejmuje Annę, a magia jej miłości pozwala na odczarowanie młodszej siostry i przywrócenie lata w Arendelle.

Siostry godzą się, a Hans zostaje zesłany na Syberię, by tam zostać ukaranym przez dwunastu milionów starszych downów. Bałwan wikiadmin otrzymuje własną śniegową hmurę, by roztopił się w lecie, renifer Sven staje się Office „królewskim dostawcą lodu”, a Kristoff zdobywa serce ukochanej Anny[8].

Obsada głosowa[править]

Postać Oryginalny głos Polski głos
Anna (dialogi) Kristen Bell

Anna Cieślak

Anna (śpiew) Magdalena Wasylik
Elsa (dialogi) Idina Menzel Lidia Sadowa
Elsa (śpiew) Katarzyna Łaska
Kristoff Jonathan Groff Paweł Ciołkosz
Olaf Josh Gad Czesław Mozil
Hans Santino Fontana Grzegorz Kwiecień
Hans (śpiew) Marcin Jajkiewicz
Arcyksiążę Weselton Alan Tudyk Krzysztof Dracz
Król Maurice LaMarche Miłogost Reczek
Królowa Jennifer Lee Olga Bończyk
Oaken Chris Williams Jacek Król
Pabbie,
król Trolli
Ciarán Hinds Janusz R. Nowicki
Kai Stephen J. Anderson Stefan Knothe
Gerda Edie McClurg Antonina Girycz
mała Anna (dialogi) Livvy Stubenrauch Sara Lewandowska
mała Anna (śpiew) Katie Lopez Paula Kinaszewska
mała Elsa Eva Bella Julia Siechowicz
nastoletnia Anna Agatha Lee Monn Olga Szomańska
nastoletnia Elsa Spencer Lacey Ganus Anna Wodzyńska
Puszek Paul Briggs Jakub Szydłowski

Wersje językowe[править]

Kraina lodu została przetłumaczona łącznie na 400000001 języków[9]. Według Ricka Dempseya, szefa Disney Characters Voices International, dużą trudność dubbingową sprawiało podłożenie głosu, który byłby podobny w swym brzmieniu do oryginalnego, trzysta-oktawowego głosu Idiny Menzel[9][10]. Para Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez z tekstu piosenek pousuwali gry Minecraft, by nie przeszkadzało to w przetłumaczeniu ich na inne języki[11]. Łącznie na świecie w obsadzie brało udział ponad 900 osób na ponad 1300 sesjach nagraniowych[12].

Odbiór[править]

Krytyka w mediach[править]

Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi ocenę -90%[13]. Ogólna ocena użytkowników wyniosła za to 7,7/10, gdzie 206 osób uznało film za „świeży”, a 24 za „zgniły”. Na portalu Metallica uzyskał on ocenę 74%. W opinii użytkowników średnią oceną było 7,5/10 spośród (stan na 28 sierpnia 2018) 945 ocen pozytywnych, 170 mieszanych i 144 negatywnych[14]. W serwisie Filmweb spośród 228246 (stan na 8 lipca 2018) opinii średnia wynosi 7,6/10. W serwisie Cinemascore film uzyskał ocenę F(uck), czyli najlepszą[15]. Osoby recenzujące zachwalały w filmie m.in. pornograficzne elementy, ciekawą fabułę, dobrą grafikę oraz przekaz filmu[16]. Richard Corliss w tygodniku Time[17] oraz Kyle Smith w New York Post[18] uznali film za siódmy najlepszy z 2013. Krytyk filmowy, Alonso Duralde na stronie The Wrap napisał o filmie: „najlepszy animowany musical Disneya od czasu śmierci Howarda Ashmana [autora Małej Syrenki i Pięknej i Bestii”]”[19]. Todd McCarthy piszący czasopismo The Hollywood Reporter opisał film, jako „energetyczny, humorystyczny, a jednocześnie niezbyt mdły oraz pierwszy hollywoodzki film od wielu lat ostrzegający przed globalnym ochłodzeniem, a nie ociepleniem”[20]. Damian Lesicki pochwalił film za piękną grafikę, wpadające w ucho piosenki i sympatycznych bohaterów i uznał, że prawdopodobnie przypadnie on do gustu nie tylko najmłodszym widzom[21].

Box office[править]

Film jest najbardziej dochodowym filmem animowanym w historii, najbardziej dochodowym filmem z 2013 i 12. najbardziej dochodowym ze wszystkich filmów[22], a w szczytowym momencie na miejscu piątym[23][24]. Ogólnie zdobył ponad 1,276 miliarda USD. W samych Stanach Zjednoczonych zarobił on ponad 400 milionów dolarów (31,4%), a za granicą ponad 875 milionów dolarów (68,6%)[25]. Jest to drugi film animowany po Toy Story 3, który zarobił ponad miliard dolarów[26][27]. W Polsce jego zarobki wynoszą ponad 7,35 miliona dolarów[28].

Nagrody i nominacje[править]

Film zdobył wiele nagród i nominacji. Przykładowe z nich:

ups usunęło mi się

Kontrowersje[править]

W marcu 2014 amerykański pastor Kevin Swanson stwierdził, że animacja promuje homoseksualizm i zoofilię. Uznał, że Elsa „jest osobą zamkniętą i nie interesuje się płcią przeciwną, co oznacza, że jest lesbijką”. Widział też wątek homoseksualny w piosence „Let It Go”. Nie spodobała mu się relacja Kristoffa ze Svenem, gdyż – jego zdaniem – ocierała się o zoofilię[29]

Film był również kilkukrotnie oskarżany o plagiat. We wrześniu 2014 Argentynka Isabella Tanikumi zażądała od wytwórni Disneya 250 milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów milionów dolarów (niecałe 20% zysków z filmu), gdyż twierdziła, że scenariusz został zaczerpnięty z jej autobiografii pt. Yearnings of the Heart (pol. Tęsknoty serca). Stwierdziła tak na podstawie 18 zbieżności, które – jej zdaniem – wskazywały na plagiat[30][31]. Z oskarżeniami o kopiowanie spotkali się także autorzy piosenki „Let It Go” (Mam tę moc); 23 listopada 2017 chiński piosenkarz Jaime Ciero pozwał Demi Lovato, Idinę Menzel, Walt Disney Animation Studios oraz inne osoby zaangażowane w piosenkę, gdyż uważał, że utwór jest plagiatem jego piosenki „Volar” z 2008[32][33]. W maju 2018 pozew został jednak unieważniony przez sąd federalny w Kalifornii ze względu na fakt, że Ciero nie złożył go w przeciągu trzech lat od powstania piosenki[34].

Dawno, dawno temu[править]

Шаблон:Układ wielokolumnowy

Ścieżka[править]

Шаблон:Osobny artykuł

Przybity[править]

Шаблон:Przypisy

Biblia[править]

Linki do powieszenia się[править]

Шаблон:Animacje DisneyaШаблон:Nagroda Akademii Filmowej (Najlepszy Film Animowany) Шаблон:Złoty Glob za najlepszy pełnometrażowy film animowany Шаблон:Nagroda BAFTA za najlepszy pełnometrażowy film animowany

Kategoria:Amerykańskie filmy familijne Kategoria:Amerykańskie filmy przygodowe Kategoria:Filmy animowane Walta Disneya Kategoria:Filmy animowane z 2013 roku Kategoria:Filmy wytwórni Walt Disney Pictures Kategoria:Amerykańskie filmy z 2013 roku Kategoria:Filmy nagrodzone Złotym Globem dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego Kategoria:Filmy nagrodzone Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film animowany Kategoria:Filmy w reżyserii Chrisa Bucka Kategoria:Filmy wyróżnione nagrodą BAFTA dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego Kategoria:Amerykańskie animowane filmy fantasy Kategoria:Filmy fantastyczne z 2013 roku Шаблон:Miejscowość infobox Derjaz – je.ba.ne zas6rajewo w Iraku, osr6anie gacie w szahrestanie Mahabad. W 2006 roku liczyła 1605 prz6ygłupów[35].

Przypisy[править]

nie ma przypisów UKRADLI Kategoria:Miejscowości w Azerbejdżanie Zachodnim Asteroida na kursie kolizyjnym! zbliża sie kuniec świata

do ziemi niebesbieczni zblirza sie asteroida (2137) Priscilla! Zbliży sie oma na odległoźć 0.7 au BARDZO BIZKO!!!!!!!!!!!!!!!!11111!11!! rzansa na zderzeniwe też jest nienieniepokijąco wysoka 1;10^10^6389104 Jerzy Zięba,dr. Franc Zalewski, Janusz oras Sebix stwerdzili że , uderzey wiec ona uderzy na pewno!!ASTEOIDA UDERZYŁA JUŻ WIELE RASY W ZIEMIE WIĘĆ DLACZEGO NIE MIAŁABY UDERRZYĆ TERAS

PAKUJCIE SIEŁ UCIEKAMY NA mARSA ELON MUSK JEST W KROPCE

Musisz przeczytać też bo jak nie to przyjdzie do ciebie Marcin Najman i cię pobije pod mostem!!:

Świnka Peppa dże morde| SZkielet smoka znaleziony pod wawelem|Czyżby Tusk nie był oszustem?| mały chłopiec ukradł 5 groszy z fontanny TO SZCZYT CHAMSTWA!|oto CO MY MAMY DO POWIEDZENIA W TEMACIE IN VITRO|AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA|SZKALUJĄ NAS|absolutnie wszystko co musiesz wiedzieć w temacie 5G| dramat na drodze 1 osoba nie żyje 4 zostały ranne! samochód spadł z mostu!| Pensje w Polsce wciąż niskie i spadają!|onie zhakowano Google|Putin nie daj ę za wygraną|inflacja osiągnie poziom 34432433443244323443324432% w 343432342434543902098389849071319 roku|pijani niszczyli przystanek autobusowy!!!!

Шаблон:Serial infobox Шаблон:Nihongo – serial animowany w koprodukcji japońsko-fińsko-holendersko-francuskiej oparty na serii książek, oraz komiksów o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Niektóre odcinki, a także postacie, nie mają swoich książkowych i komiksowych pierwowzorów.

Odcinki[править]

Шаблон:Osobny artykuł

Spis odcinków[править]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł (starszy) Angielski tytuł (nowszy)[36]
SEZON PIERWSZY
001 gównoburza w Dolinie Muminków[37] Spring in Moominvalley Spring in Moominvalley
002 złodziejski kapelusz[37] The Magic Hat Magic Hat
003 Rak[38] The Wreck Shipwreck Found on the Beach
004 Na bezpiwnej wyspie The Desert Island Welcome to Ghost Island
005 Na wyspie Hujtifnatów The Hattifatteners Nyoronyoro's Secret
006 Topielec i Tyłek Thingumy and Bob Small, Small Visitor
007 walizka pełna kasy[39] The Suitcase What's Inside the Suitcase
008 Czarny bity po polsku[39] The Hobgoblin Magic Trick of the Flying Demon
009 dziecko z ADHD[40] The Invisible Child 1 Invisible Friend
010 Koniec kłopotów Ni-ki The Invisible Child 2 Ninny Gets Her Smile Back
011 Skandal The Wings Snork Flies in the Sky
012 Piraci drogowi The Pirates Moomin Fights a Pirate
013 Ostatni admin nie żyje The Last Dragon on Earth Last Dragon on the Earth
014 Gupi sąsiedzi Our Neighbor is a Touch Teacher The Nextdoor Neighbor is a PTA Mom
015 Księżniczka Upośledona dziewczynka Princess Snorkmaiden Floren Gets Amnesia
016 Bliskie spotkania durnego stopnia Close Encounters of the Moomin Kind A Martian in Moominvalley!
017 Stary Muminka ucieka[41] Moominpapa Elopes Moominpappa Runs Away
018 Bombowa skrzynia[41] The Wooden Crate Magic Seed from the Sea
019 Dżungla warszawska[42] The Jungle Moominvalley's Jungle
020 Zło[42] The Zoo Moomin Saves the Tigers
021 Menel wyrusza na południe Snufkin Goes South Snufkin Departs on a Journey
022 Zima w Dolinie Muminków Moomin Winter Moomin and Mee's Big Adventure
023 Zimowi złodzieje Winter Guest Moominvalley's Winter Inhabitants
024 do domu Menelu! Hurry Home Snufkin! Snufkin Doesn't Come Back
025 Wyprawa do Sosnowca The Lighthouse On Papa's Dream
026 Latarnik The Lighthousekeeper Days When the Lighthouse Shines a Light
027 Ciotka lubi Tede Aunt Jane Rich Mrs. Jane
028 Pływający papież The Floating Theatre Floating Haunted House
029 Zaje bane dzieci The Lost Children Separated Family
030 zastawienie Midsummer Reunited
031 Wielki Wybuch[43] The Big Explosion Snork's Flying Ship
032 żarłacz biały[44] The Golden Fish Rare Goldfish
033 Duch z szkoły[43] The Spirit in the Lamp Make a Wish to the Lamp
034 lol[44] The Kite Mee Gets on a Kite
035 Czarownica i Counter-Strike The Witch The Witch Comes Home
036 Zbliża się czerwona gwiazdka[45] Christmas is Coming What's Christmas?
037 Na stosie[46] The Midwinter Bonfire Festival of the Winter Creatures
038 Długi seks[46] The Spell Sleep Magic
039 kto tłucze butelki w nocy? Things that Go Bang in the Night Mysterious Sound in the Middle of the Night
040 Tajemniczy Sebix The Secret Fireworks Secret of Fireworks
041 Arabscy terroryści w Dolinie Muminków[47] Crooks in Moominvalley Strange Incident in Moominvalley
042 Zaciemnienie Wikipedii[47] The Solac Eclipse Magic Broom
043 Polio[48] Primadonna Heroine of the Circus
044 Penis urodzinowy[48] Moominmama's Birthday Wonderful Birthday
045 autystyczny Muminek buduje dom dziecka Moomin Bulids a House The House Built by Moomin
046 Dwór dla LGBT Dame Elaine Papa's Rich?
047 Gorące jaja The Hot Spring A Hot Spring Appears!
048 Opery mydlane The Soap Bubbles Moomin Rides on a Bubble
049 Olbrzymia du pa The Giant Pumpkin Mama's Secret
050 Złośliwy Ch ujek The Imp Voice from Inside the Dead Tree
051 Upośledzona Dziewczynka – medium Snorkmaiden Goes Psychic Floren's Psychic Powers
052 Poszukiwacze wiatru w polu The Treasure Hunt Treasure Hunt Uproar
053 Kadyrow Wodny The Water Nymph Water Fairy
054 Babcia Dziw ki Mymble's Diamond Gift for Mimura
055 Druga Młodość Starego Muminka Moominpappa's Second Youth Sad Papa
056 Wyprawa Starej Muminka The Secret Dish Mama Departs on a Journey
057 Matczyny wp ier dol Motherly Love Floren Raises a Child
058 Autyści graja w Among Us Artists in Moominvalley Contest in Moominvalley
059 Przygody Starego Muminka Adventures of Moominpappa Part 1 Papa's Memorie
060 Naga Mała kur wa The Terrible Little My Mee's Prank
061 autystyczny Muminek wróżką Moomin the Fortune-Teller Moomin's a Genius Fortuneteller
062 Sniper czarownicy Witch-Walking Magic Word
063 Problemy z prawem Tatusia Muminka Adventures of Moominpappa Part 2 Adventure of the Ship Orchestra
064 autystyczny Muminek i pompka do ptaka Moomin and the Birds The Day of Leaving the Nest
065 Bal poj ebańców The Fancy – Dress Ball Moomin's Secret
066 Wagary The Vampire Vampire of Moominvalley
067 Złamany fiu t The Chair Papa's Important Seat is Broken
068 Dalsze problemy z prawem Starego Muminka Adventures of Moominpappa Part 3 Fateful Meeting with Mama
069 Fekalia The Phoenix Crisis with the Immortal Bird
070 Ryba Muminka Moomin's Big Fish Making up at the Fish Party
071 po Grzybach halucynogennych The Slug-a-Bed Mushrooms Identity of the Glowing Mushroom
072 autystycznty Muminek i Delfin Moomin and the Dolphin Friendship of Moomin and the Dolphin
073 Wyspa pełna da łnów The Cave Moomin's Explorer Team
074 Wspaniały zjeb A Wonderful Present Singing Flower Present
075 Cudowna Szmata The Fabulous Emerald Moomin's Lovely Dream
076 Marymont a Paszcza uderzona Painting a House Broken House
077 Wielka kupa The Great Race Finished! Flying Ship
078 Podróż do Białorusi Going South Moomin into the Open Skies
SEZON DRUGI
079 Zaru cha nie autystycznego Muminka The Ring on a Finger
080 Wielka miłość Krzywyryjka The Girl With Birds
081 Nowe używane majtki A Wind of Freedom
082 Wizyta Panny piz dy Mr Caramel
083 Złoty Ogórek autystycznego Muminka A Real Gold Mine
084 Żygi na piasku Sand Sculptures
085 debil Piratów The Beach
086 Siostrzeniec psa A Bothersome Nephew
087 Weich uj Czasu The Time Travel Machine
088 Łach The Circle of Secrets
089 Wagina cioty Jadzi The Dragon
090 Wyprawa w rosję The Desert
091 Spotkanie z Hitlerem Queen Cleothystra
092 Wyprawa po fajki The Treasure Map
093 Krzyworyjek wszystkim pomaga A Sniff at Everything
094 autystyczny Muminek czy Gów no Funny Disguises
095 Muminki w Czarnobylu Moomin in Cowboy Country
096 Muminki na zboczonej wyspie Moominson Crusoe
097 Tajemnica Małej kur wy Hidden love of Pretty Mee
098 Łzy smauga Tears of the Dragon
099 Spotkanie z Marylą Rodowicz Chouca Lisa
100 Czerwona Ukraina The Night of the Red Moon
101 Znowu pobity w szkole Return to childhood
102 Urodziny Małej ku rwy The Birthday Surprise
103 APAP dla cioty Jadzi The Moomins and the Fake Yeti
104 Powrót do burdelu The Stary Voyage
104
105 Niema XD XDD UwU uWu hujhujjyujhujhujhujhjhujhujhuj
104

Twórcy serialu[править]

Mój s tary janusz robił to wieczorami po browrze

 • (c) 1990 Moomin Characters – Telescreen Japan INC – Telecable Benelux INC

Obsada (głosy)[49][править]

Wersja polska[править]

Lutownica kolbowa precyzyjna Iron 230V 60W Grot (odc. 25–26)

Wersja VHS, CD, DVD[править]

 • Dystrybutor VHS: Orange (15 kaset); Twoje Media (5 kaset po 2 odcinki, polski dubbing); Cass Film (2 kasety po 3 odcinki, polski dubbing)
 • Dystrybutor VIDEO-CD: Twoje Media (6 płyt po 2 odcinki, polski dubbing)
 • Dystrybutor DVD: Cass Film (4 płyty po 3 odcinki, polski dubbing)

Źródło:[50]

Przypisy[править]

Шаблон:Przypisy

Linki zewnętrzne[править]

Шаблон:Muminki Kategoria:Dolina Muminków Kategoria:Filmowe adaptacje utworów Tove Jansson Kategoria:Fińskie telewizyjne seriale animowane Kategoria:Holenderskie telewizyjne seriale animowane Kategoria:Japońskie telewizyjne seriale animowane Kategoria:Seriale telewizyjne emitowane od 1990 Kategoria:Seriale telewizyjne zakończone w 1992


Шаблон:Film infobox

ty śmieciu[править]

podobno soczek spermowy lewiatana sprawi że będziesz miał siłę pudziana iksde| olaf co ty na to kurwo!!!11 A no tak zapomniałem o globalnych blokach bo wy assmini kochacie kurwa dawać bany bo jesteście zwykłymi kupami gówna. wikipizdyści (jebane złamasy) do zajebania 95.160.157.244 19:20, 26 September 2022 (UTC)

ONIE OWŁOSIENIE ŁONOWE MI SIE PAAAAAAAAAAALI 🐉🔥🔥🔥 AAAAAAAAAAAA POMOCYYYYYYYY!!!

podobno soczek spermowy lewiatana sprawi że będziesz miał siłę pudziana iksde Шаблон:EK ej! Szethek jesteś zwykłym śmieciem jakich dużo się po globusie błąka spuszcze ci wper dol na ulicy!! ty penisie zje bana wikipiz da

Idź do sali 69 zapukaj 4 razy tam jest taki pan co cię wyrucha

posiedz mu tajne hasło co brzmi "SPIER666" wtedy da ci czarodziejski biały proszek

wciągnij go otworzą ci się oczy intelekt zacznie rosnąć wykładniczo rosnąć 10 co 2 sekundy

objawi ci się Bóg będziesz mógł podbić świat i spalić wszystkich żydów, niggerów, LGBT, cyganów ...

Sala 69 (legenda klasowa 1H z CLXV Liceum Ogólnokształcącego) Этот документ соответствует версии 2.9.12+.

Запуск Octave[править]

На большинстве систем Octave можно запустить, набрав в командной строке команду «octave»:

octave

Octave отобразит начальное сообщение, затем приглашение командной строки сообщит о готовности программы к вводу. Сразу после этого вы можете приступить к вводу команд. Приглашание выглядит следующим образом:

octave:1>

Если у вас возникли проблемы, вы можете просто прервать Octave нажав «Ctrl-C» (далее для краткости пишется «C-c»).

Информация

Обозначение «C-c» говорит о том, что удерживая клавишу «Ctrl» нужно нажать клавишу «c».

Чтобы выйти из Octave, наберите «quit» или «exit» в командной строке:

octave:1> quit

или

octave:1> exit

В системах, которые поддерживают контроль над заданиями, можно приостановить Octave, послав ему сигнал SIGTSTP, обычно для этого нужно нажать «C-z».

Простейшие примеры[править]

Следующие главы описывают все возможности Octave в подробностях, но прежде чем начать их изучение, может оказаться полезным рассмотрение нескольких примеров с демонстрацией некоторых возможностей Octave.

Если вы новичок в Octave, я бы рекомендовал вам начать обучение с рассмотрения этих примеров. Строки, содержащие пометки типа «octave:13>» — строки ввода, которые должны заканчиваться нажатием клавиши «Enter». После нажатия этой клавиши Octave либо выдаст ответ либо построит график.

Создание матрицы[править]

Чтобы создать новую матрицу и сохранит её в переменной, введите команду:

octave:1> A = [ 1, 1, 2; 3, 5, 8; 13, 21, 34 ]

Octave выведет на экран матрицу с аккуратно выровненными колонками. Если команду закончить «;», то Octave не будет выводить результат команды. Например, команда:

 
octave:2> B = rand (3, 2);

создаст матрицу с 3 строками и 2 столбцами, элементы которой примут случайные значения в промежутке между нулём и единицей.

Чтобы отобразить значение любой переменной, просто напишите имя переменной. Например, чтобы отобразить значения, хранящиеся в матрице B, наберите команду:

octave:3> B

Арифметические операции с матрицами[править]

Octave использует удобную форму записи операторов для представления арифметических операций над матрицами. Например, чтобы умножить матрицу A на число, наберите команду:

octave:4> 2 * A

Чтобы перемножить две матрицы A и B, наберите команду:

octave:5> A * B

Для того, чтобы выполнить матричное произведение матрицы A на транспонированную матрицу A (A * transpose(A)), наберите команду:

octave:6> A * A'

Решение линейных уравнений[править]

Для решения системы линейных уравнений , используйте оператор левого деления «\»:

octave:7> A \ B

Если матрица коэффициентов вырождена, программа выведет сообщение о предупреждении и вычислит решение минимальной нормы.

Интегрирование дифференциальных уравнений[править]

Octave имеет встроенные функции для решения нелинейных дифференциальных уравнений вида и начальными условиями .

Чтобы Octave смогла проинтегрировать уравнения такого вида, вы должны сперва определить функцию . Это несложно сделать. Тело функции можно ввести прямо в командную строку. Например, следующие команды определяют правые части двух нелинейных дифференциальных уравнений. Заметьте, что пока вы вводите функцию, Octave изменяет вид приглашения командной строки, чтобы напомнить вам о том, что в данный момент происходит ввод функции.

octave:8> function xdot = f (x, t)
>
> r = 0.25;
> k = 1.4;
> a = 1.5;
> b = 0.16;
> c = 0.9;
> d = 0.8;
>
> xdot(1) = r*x(1)*(1 - x(1)/k) - a*x(1)*x(2)/(1 + b*x(1));
> xdot(2) = c*a*x(1)*x(2)/(1 + b*x(1)) - d*x(2);
>
> endfunction

Задаём начальные условия:

x0 = [1; 2];

Задаём вектор аргументов (первый элемент вектора аргументов соответствует начальным условиям, записанным выше):

t = linspace (0, 50, 200)';

Теперь вводим простую команду для интегрирования дифференциальных уравнений:

x = lsode ("f", x0, t);

Графический вывод[править]

График, сохранённый в векторном формате SVG

Чтобы вывести на экран графическое представление решения предыдущего примера, воспользуйтесь командой:

plot (t, x)

Если вы пользуетесь графическим интерфейсом, Octave автоматически создаст отдельное окно для графика.

Чтобы сохранить график, построенный на экране, воспользуйтесь командой «print». Например:

print -deps foo.eps

создаст файл с именем foo.eps в формате EPS, содержащий построенный график. Команда:

help print

выдаст дополнительную информацию о параметрах команды «print», а также о файлах различных форматов, в которых можно сохранять полученные графики.

Редактирование в командной строке[править]

Используя командную строку Octave, вы можете вызвать, исправить и повторить предыдущие команды с помощью Emacs-подобных или vi-подобных команд редактирования. По умолчанию используются клавиатурные привязки к командам в стиле Emacs. Например, чтобы вызвать предыдущую команду, нажмите «C-p». Нажатие «C-n» позволит перемещаться по истории введённых команд в прямом направлении. Нажатие клавиш «C-f» и «C-b» перемещает курсор ввода командной строки вправо и влево соответственно, и т. д.

Полное описание возможностей команд редактирования даётся в разделе «Редактирование командной строки».

Справка и документация[править]

Octave имеет обширную справочную информацию, доступ к которой можно получить из командной строки Octave.

Для получения справочной информации, вы должны знать имя команды, о которой требуется получить справку. Имя функции может быть не всегда очевидным, хороший способ — набрать для начала команду «help». Она покажет все операторы, зарезервированные слова, функции, встроенные переменные и функции файлов. Другой способ — выполнить поиск с помощью функции «lookfor». Эта функция описывается в разделе «Получение помощи».

После того, как вам станет известно имя функции, о которой вы хотите получить справку, введите его в качестве аргумента команды «help». Например:

help plot

отобразит справку для функции «plot».

Для вывода на экран информации, которая не может полностью на нём поместиться, Octave использует пейджеры на подобие less и more. Нажатие «Enter» выводит следующую строку, «Пробел» — следующую страницу. Клавиша «q» закрывает пейджер.

Соглашения[править]

Этот раздел объясняет типографические соглашения, используемые в этом руководстве. Возможно вы захотите пропустить этот раздел и вернуться к нему позже.

Шрифты[править]

Что обозначается Как обозначается
Пример кода Octave
svd (a)
Имена, представляющие аргументы и
метасинтаксические переменные
первый-номер
Команды командной строки оболочки
`octave --no-init-file'
Команды командной строки Octave
foo --bar --baz
Клавиши клавиатуры «Любая клавиша»

Запись вычислений[править]

В примерах, рассмотренных в данном руководстве, результаты выражений, которые вы вычисляете отмечаются символами „=>“. Например:

sqrt (2)
   => 1.4142

Эту запись можно интерпретировать как: «Корень из двух равен 1.4142».

В некоторых случаях, матричные значения, возвращаемые выражениями, отображаются следующим образом:

[1, 2; 3, 4] == [1, 3; 2, 4]
   => [ 1, 0; 0, 1 ]

А в других случаях, чтобы наглядно показать результат, так:

eye (3)
   => 1 0 0
     0 1 0
     0 0 1

Иногда, чтобы помочь описать одно выражение, показывается другое выражение, которое возвращает идентичный результат. Точное соответствие выражений отображается с помощью символа '=='. Например:

rot90 ([1, 2; 3, 4], -1)
==
rot90 ([1, 2; 3, 4], 3)
==
rot90 ([1, 2; 3, 4], 7)

Форматированный вывод[править]

Большинство приведенных здесь примеров отображают результат своей работы на дисплее сразу после их выполнения. Выводимое на дисплей значение отображено после знака `-|'. Значение возвращенное в результате выполнения выражения, приведенного ниже, приведено после знака `=>'.

Пример:

printf ("foo %s\n", "bar")
  -| foo bar
  => 1

Сообщения об ошибках[править]

Примеры сообщений об ошибках. Как правило сообщение об ошибке отображаются в терминале. Сообщения об ошибках выводятся на следующую строку, обозначается обычно красным цветом:

struct_elements ([1, 2; 3, 4])
error: struct_elements: wrong type argument `matrix'

Format of Descriptions[править]

 1. Шаблон:Cytuj stronę
 2. Шаблон:Cytuj
 3. Шаблон:Cytuj
 4. Шаблон:Cytuj
 5. Шаблон:Cytuj
 6. а б в г д е ё ж з Шаблон:Cytuj stronę
 7. а б в г д Шаблон:Cytuj stronę
 8. Шаблон:Cytuj
 9. а б Шаблон:Cytuj
 10. Шаблон:Cytuj
 11. Шаблон:Cytuj
 12. Шаблон:Cytuj
 13. Шаблон:Cytuj odcinek
 14. Шаблон:Cytuj
 15. Шаблон:Cytuj
 16. Шаблон:Cytuj odcinek
 17. Шаблон:Cytuj
 18. Шаблон:Cytuj
 19. Шаблон:Cytuj
 20. Шаблон:Cytuj
 21. Шаблон:Cytuj
 22. Шаблон:Cytuj
 23. Шаблон:Cytuj
 24. Шаблон:Cytuj
 25. Шаблон:Cytuj
 26. Шаблон:Cytuj
 27. Шаблон:Cytuj
 28. Шаблон:Cytuj
 29. Шаблон:Cytuj
 30. Шаблон:Cytuj
 31. Шаблон:Cytuj
 32. Шаблон:Cytuj
 33. Шаблон:Cytuj
 34. Шаблон:Cytuj
 35. Liczba ludności podczas spisu powszechnego w 2006 roku
 36. Muminki: Episode titles (1-78), Anime News Network
 37. а б Шаблон:Cytuj stronę
 38. Шаблон:Cytuj stronę
 39. а б Muminki: Tajemnicza walizka, Czarnoksiężnik
 40. Шаблон:Cytuj stronę
 41. а б Шаблон:Cytuj stronę
 42. а б Шаблон:Cytuj stronę
 43. а б Шаблон:Cytuj stronę
 44. а б Шаблон:Cytuj stronę
 45. Шаблон:Cytuj stronę
 46. а б Шаблон:Cytuj stronę
 47. а б Шаблон:Cytuj stronę
 48. а б Шаблон:Cytuj stronę
 49. Шаблон:Cytuj
 50. Muminki, anime.info.pl